مصاحبه با رئیس بخش توسعه سخت افزاری سرفس

سال هاست مایکروسافت تلاش دارد به کاربران بقبولاند که کشیدن یک قلم پلاستیکی نوک تیز بر روی نمایشگر شیشه ای تبلت، کاری منطقی بوده و همچنین بهتر از استفاده از نوک انگشتان برای تایپ کردن است.

به گزارش فاین آی تی به نقل ازمجله آی تی؛ شاید این شرکت در تلاش های گذشته اش چندان موفق نبوده اما به تازگی تکنولوژی های بالای به کار رفته در استایلوس سرفس پرو ۳، این تصور را به وجود آورده اند که استایلوس در نهایت می تواند جایگزینی برای قلم باشد.

آقای Panos Panay، مدیر بخش توسعه ی سخت افزاری سرفس، مسئولیت توسعه ی این محصول را بر عهده دارد و اخیرا با Wall Street Journal در این خصوص مصاحبه ای به انجام رسانده است. وی که در این مصاحبه از کلمه ی «استایلوس» استفاده نمی کند، همراه با تیم خود تلاش دارند تا در آینده، تجربه ی کاربری نمایشگر سرفس را هر چه بیشتر به کاغذ شبیه سازند و از سوی دیگر، به قلم های هوشمندشان نیز کاربردی «بیک» مانند دهد. در ادامه از شما دعوت می کنیم تا مصاحبه ی آقای Panay با وال استریت ژورنال را مطالعه کنید.

آیا کاربران واقعا از استایلوسی که همراه با سرفس پرو ۳ عرضه می شود، استفاده می کنند؟

ما آن را استایلوس صدا نمی زنیم، بلکه بسیار ساده از لفظ «قلم» استفاده می کنیم. ما نمی خواهیم کاربران از این قلم برای کلیک کردن بر روی نمایشگر استفاده کنند، بلکه می توانند به سادگی افکار قلبی و ذهنی خود را به گجتشان اضافه نمایند؛ این همان کاریست که یک استایلوس از انجامش عاجز است.

متوجه شدیم. آیا کاربران از این «قلم» استفاده می کنند؟

به تازگی دریافته ایم که کاربرد قلم سرفس به شدت در میان کاربران افزایش یافته است، بخصوص پس از ادغام و یکپارچه سازی هایی که با OneNote انجام گرفته است. پس از عرضه ی نهایی ویندوز ۱۰ نیز،‌ شاهد یکپارچگی های بسیار بیشتری در استفاده از این قلم خواهید بود.

در مجموع سه دسته از افراد از این قلم استفاده می نمایند. دسته اول هنرمندان و افراد خلاق هستند که می توان از میانشان به انیمیشن سازان یا طراحان اشاره داشت. دسته ی دوم افرادی هستند که از قلم برای به ثبت رساندن نوت های سریع استفاده می کنند. دسته ی سوم کاربرانی هستند که می خواهند با این قلم نوت های طولانی تری بردارند و معمولا در کلاس های درسی از آنها استفاده می کنند.

آیا تایپ کردن بهتر نیست؟ چرا مایکروسافت پس از تلاش ها و شکست های بسیار، باز هم میخواهد «قلم» را زنده نگه دارد؟

زیرا این موضوع برای مردم مهم است. بله، ما در کیبوردها هم سرمایه گذاری می کنیم همچنین در فناوری Touch و دستور های صوتی. اما تلاش دوبرابری را صرف آوردن جوهر به زندگی دیجیتالی مردم می نماییم. این موضوع باعث می شود که کاربران با شیوه های طبیعی تر دست به خلاقیت بزنند. به زودی شاهد خواهید بود که افراد بسیار بیشتری قلم های ما را در دست خواهند گرفت.

زمانی که قلم شما را در دست می گیریم و بر روی سرفس شروع به نوشتن می کنیم، همچنان حس کشیده شدن این قلم پلاستیکی بر روی شیشه وجود دارد. آیا این احساس در نهایت از بین خواهد رفت؟

ما ۱۰۰ درصد تلاش خود را خواهیم کرد تا این حس را در آینده از بین ببریم و مشغول توسعه ی تکنولوژی های بسیار زیادی هستیم که قطعا در آزمایشگاه های ما باقی نخواند ماند و به زودی به دست کاربران می رسند؛ همین موضوع است که به آینده ی این قلم انقدر امیدوارمان کرده است. کامل کردن این محصول اندکی زمان خواهد برد اما از موفقیتش اطمینان داریم.

آیا این محصول انقدر عالی خواهد بود که کاغذ و قلم واقعی را کنار بگذاریم؟

سوال اصلی اینجاست که آیا طبیعت یک گجت دیجیتال، ایجاد کننده ی این مشکل بوده یا تکنولوژی است که آنقدرها پیشرفت نکرده؟ از اینجا به بعد است که تجربه ی طبیعی نوشتار با سرفس گم می شود. کار من نیز است که موانع تکنولوژیک را از میان راه بردارم.

بزرگ ترین موانع چه هستند؟

وقتی شما بر روی کاغذ می نویسید، می دانید این کاغذ کجاست،‌ هر زمان بخواهید به سراغش می روید مگر اینکه با انتخاب خود آن را بیرون انداخته باشید؛ در مجموع تجربه ی راحتی از نوشتن در کاغذ دارید. به زودی تحولی عظیم در قلم های دیجیتالی ما خواهید دید و این محصولات به شکل بی نظیری هم با سرویس هایی نظیر OneNote کار خواهند کرد.

در این میان ارتقای سخت افزاری نیز بسیار مهم است و برای مثال شاهد بودن یک تاخیر بسیار کوچک در نوشتن،‌ به هیچ عنوان حس جالبی به کاربر انتقال نمی دهد.

مساله ی دیگر اینجاست که شما دقیقا آن بازخورد فیزیکی که در نوشتن با مداد یا خودکار بر روی یک کاغذ دارید را به دست نخواهید آورد. حس لمس کردن و اصطکاک بر روی نمایشگر را نمی توان نادیده گرفت.

نظر شما در خصوص شایعه ی کار کردن اپل بر روی یک استایلوس چیست؟ گویا این کمپانی هم احساس می کند کار کردن بر روی یک قلم دیجیتالی ایده ی بدی نیست؛ چگونه با آنها رقابت خواهید کرد؟

به نظر من که هیجان انگیز است. همین که مردم و کمپانی ها به سوی ارتقای تکنولوژی های اینچنینی حرکت می کنند، عالیست. از سوی دیگر من فکر می کنم فناوری های آینده ما بازخورد بسیار مثبتی خواهند داشت و از یک سو کاربران را به قلم دیجیتالی علاقه مند تر و از سوی دیگر به سایر کمپانی ها ایده های جالبی می دهند.

منبع:فاین ای تی

برچسب‌ها

در وبلاگ نیک سافت بخوانید

  • بازدیدامروز 109
  • |
  • روزگذشته 215
  • |
  • هفته جاری 1753
  • |
  • ماه جاری 639
  • |
  • بازدید کل 283435